سلامتی- خوردن بیش از حد غذاهای آماده، یا فست‌فودها، نه تنها به‌خود فرد آسیب می‌زند، بلکه می‌تواند سلامت فرزند او را هم تهدید کند
به گزارش بی‌بی‌سی، این مطالعه جدید، که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده، تاثیر درازمدت تغذیه نامناسب و اهمیت آن را نشان می‌دهد. در این مطالعه مشخص شده موش‌هایی که در زمان بارداری و شیردهی از غذاهای پرکالری، پرچربی و نیز فراوری‌شده تغذیه شده‌اند، فرزندان‌شان در دوره بزرگسالی سطح چربی بالایی خواهند داشت و چربی دور اندام‌های حیاتی آنها، مانند کبد و قلب تجمع پیدا می‌کند؛

حالتی خطرناک که می‌تواند نشانه زودرسی از بروز سکته قلبی و نیز بیماری کبد چرب باشد و زمینه را برای بروز انواع بیماری‌های دیگر نیز فراهم کند؛

چنانکه پیگیری‌های درازمدت فرزندان این موش‌ها نشان داد که آنها، هرچند خود تغذیه سالمی داشته باشند، اما بیش از دیگران در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند؛ تنها به این دلیل که مادران‌شان در زمان بارداری، تغذیه مناسبی نداشته‌اند.

بررسی‌های قبلی همین گروه تحقیقاتی نشان داده بود وقتی موش‌ها در دوره بارداری و شیردهی، از خوراکی‌های پرچربی و فراوری‌شده تغذیه می‌شوند، فرزندان آنها هم در دوره بزرگسالی، به این نوع خوراکی‌ها تمایل بیشتری خواهند شد و نوعی ولع ناخودآگاه، آنها را به سمت مصرف این غذاها می‌کشاند.

مطالعه جدید نشان داده است که حتی اگر این موش‌های نسل دوم، تغذیه سالمی هم داشته باشند، بازهم به‌دلیل تغذیه ناسالمی که مادران‌شان در دوران بارداری و شیردهی داشته‌اند، متحمل عوارضی خواهند شد که باید آن را جدی بگیرند و خود را برای مقابله با آن آماده کنند.

نکته جالب دیگری که در این مطالعه وجود دارد، تفاوت بین افراد مذکر و مونث نسل دوم است. بررسی‌ها نشان داده است که دختران حاصل از مادران با تغذیه ناسالم، بیشتر اضافه‌وزن پیدا می‌کرده‌اند، در حالی که در پسران، میزان انسولین بالاتر و قند خون بیشتر در حد طبیعی باقی مانده بود.

این نشان‌دهنده آسیب‌پذیری بیشتر دختران از تغذیه ناسالم مادران‌شان است و اینکه دختران باید بیش از پیش مراقب وضعیت سلامت و تغذیه‌شان باشند.

این مطالعه، همان‌طور که اشاره شد، روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده و نمی‌توان نتایج آن را به راحتی به انسان‌ها نیز تعمیم داد؛ اما زنگ خطری است برای خانم‌های باردار، تا بیش از گذشته به تغذیه خود اهمیت بدهند.

کارشناسان معتقدند بهترین توصیه به خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارند، آن است که قبل از بارداری به فکر متعادل کردن وزن خود باشند تا در زمان بارداری بتوانند بدون محدودیت جدی، از انواع خوراکی‌ها استفاده کنند.

با این حال باید مادران در نظر داشته باشند که حتی برای زنانی که نسبت وزن به قد طبیعی دارند، تنها 300 کیلوکالری باید به میزان کالری دریافتی آنها اضافه شود که بیشتر آن هم باید از پروتئین‌های مختلف، مانند گوشت و تخم‌مرغ، تامین شود و نه از چربی‌ها و شیرینی‌ها.

مصرف کافی از میوه‌ها و سبزی‌های تازه نیز، یکی از ارکان مهم حفظ سلامت مادران باردار است که قاعدتا فایده آن به جنین نیز می‌رسد.

همچنین خانم‌های باردار باید به نقش مهم ورزش در تنظیم سوخت‌وساز بدن خود و خون‌رسانی مناسب به جنین‌شان، پیشگیری از اضافه‌وزن و دیابت بارداری و... توجه داشته باشند.

مطالعات نشان داده است که مادرانی که در دوران بارداری ورزش می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که فرزندانی داشته باشند که اهل ورزش و تحرک‌اند. به همین جهت می‌توان گفت هم تغذیه و هم فعالیت بدنی، فایده‌اش را از زمان جنینی، به انسان می‌رساند.


www.hamshahrionline.irتاريخ : دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۸۸ | ۸:۳٥ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

تغییرات مربوط به مادر در سه ماهۀ دوم


با ورود به سه ماهۀ دوم بارداری  ، حاملگی خانمها مشخص تر می شود چون جنین رشد کرده و شکم برجسته می شود .
در این مرحله احتمالاً بدن زنان  به افزایش سطح هورمونها عادت کرده ، بنابراین دوباره انرژی قبلی خودشان را پیدا می کنید ، تهوع و استفراغ ها از بین می روند و همچنین با وجودی که پستانها باز هم بزرگ می شوند ولی دیگر حساس نیستندلبخند
از آنجایی که از این زمان دندانهای شیری و دائمی جنین شروع به ساخته شدن و کلسیفیه شدن ( جمع شدن کلسیم در آنها و سفت شدن آنها ) می کنند و استخوانها نیز آهکی می شوند ، مصرف روزانه ۴-۳ لیوان شیر و سایر لبنیات توسط مادر نقش بسزایی در این امر مهم بازی می کند .

 

البته اگر هم مادر لبنیات را مصرف نکند ، معمولاً برای جنین اتفاقی نمی افتد ، چرا که او کلسیم مورد احتیاج استخوانها و دندانهایش را از کلسیم ذخیره شده در استخوانهای مادر تأمین می کند و احتمال دارد بعد ها مادر دچار پوکی و مشکلات استخوانی شود .

با بزرگ شدن رحم ، احتمالاً متوجه می شوید که مرکز ثقل بدنتان به طرف جلو متمایل شده بنابراین ممکن است با افزایش انحنای کمر ، از کمر درد شکایت داشته باشید ، پس باید مواظب وضعیت بدن خود مخصوصاً موقع نشستن و بلند کردن اشیاء باشید و دستورات زیر را برای رفع کمر درد بکار ببرید :
❀برای مدت زیادی روی پاهایتان نایستید .
❀هنگام ایستادن بهتر است چهار پایۀ کوچکی زیر یک پا بگذارید و مرتب پاها را عوض کنید .
❀از برداشتن اشیاء سنگین خودداری نمایید و توازن بار را در دو دستتان برقرار کنید ( یک بار سنگین را دو قسمت کنید و با دو دست نگه دارید ).
❀کفش پاشنه کوتاه بپوشید .
❀گن یا شکم بند حاملگی در رفع کمر درد ناشی از حاملگی بسیار مؤثر است .
❀با دستور ماما یا پزشکتان ورزش کنید .
❀هنگام بغل کردن کودک سعی کنید بیشتر بنشینید و کمتر بایستید .
❀سعی کنید از یبوست دوری کنید .
❀مصرف استامینیفون ضرری ندارد . اما اگر درد طولانی شد و با وجود دستورات قبلی و یا مصرف استامینیفون فرقی پیدا نشد حتماً به ماما یا پزشکتان مراجعه کنید .
❀هنگام خوابیدن روی پهلوی چپتان بخوابید ( باعث افزایش جریان خون به رحم می شود ) و پاهایتان را خم کنید . یک بالش پشت کمرتان ، یکی بین پاهایتان و یکی هم زیر شکمتان قرار دهید . این حالت در رفع کمر درد بسیار مؤثر است .
❀کمپرس گرم و یا حوله گرم روی کمرتان قرار دهید ( البته مواظب باشید دمای آن خیلی بالا نباشد و یا مدت استفاده طولانی نشود چون می تواند باعث برخی ناهنجاریهای جنینی شود ) .
❀مصرف کلسیم را فراموش نکنید . کمبود کلسیم می تواند باعث گرفتگی عضلات شود .
❀به صورت چهار دست و پا قرار گیرید ( زانوها و دستها روی زمین ) ، سعی کنید سر و لگنتان در یک محور باشند وسط کمرتان را به طرف بالا بلند کنید و انحنا دهید . سپس به آرامی آنرا پایین بیاورید تا صاف شود . با بلند کردن انحناء کمر سرتان را به پایین رها کنید سپس هنگامی که کمرتان را صاف می نمایید سرتان را نیز بالا بیاورید .
❀هنگامی که از روی زمین می خواهید چیزی را بلند کنید ، به صورت سر پا بنشینید و آنرا بلند کنید نه آنکه روی کمرتان خم شوید .
در این حین پاهای شما هم ممکن است دچار مشکل شوند ، هر چه باشد آنها هستند که افزایش وزن شما ، جنین در حال رشد و طرز راه رفتن جدیدتان ( که گاهی خنده دار هم می شود ) را تحمل می کنند . برای آسایش بیشتر پاها در حاملگی بهتر است نکات زیر را رعایت کنید :
❀از پوشیدن شلوارهای رکابدار اجتناب کنید ( ورم ممکن است باعث فرو رفتن رکاب به کف پاهایتان شود و باعث تحریک گردد ) .
❀کفش هایی بپوشید که کاملاً اندازه و راحت هستند .
❀کفشهایتان را چند بار در روز عوض کنید .
❀کمی ورزش کنید
❀پاهایتان را مدتی بالا نگه دارید .
❀هرگاه فرصت دارید ، کفشهایتان را در آورید و انگشتان پاهایتان را تکان دهید تا جریان خون پاها افزایش یابد .
❀از ایستادن برای مدت طولانی جداً خودداری کنید .
❀بهترین کفش برای خانم های باردار دارای پاشنۀ ۲ سانتیمتر هستند . گودی پا را به خوبی پر می کنند و بند و سگک قابل تغییر دارند .

یکی از علایم ناراحت کننده در برخی از خانم های حامله سوزش و درد مچ دست و انگشتان می باشد . حدود ۲۵ درصد از زنان حامله از چنین مشکلی شکایت دارند و معمولاً با حرکات تکراری دست به وجود می آید . در طی حاملگی تغییرات هورمونی و افزایش وزن می تواند عصبی را که به شصت و سه انگشت اوّل می رود تحریک کند و سوزش و درد در آنها به وجود آورد . افرادی که ماشین نویسی می کنند و یا بیشتر رانندگی می کنند و یا هر کاری که بیشتر با دستهایشان ارتباط دارد انجام می دهند ، بیشتر در معرض چنین حالتی قرار دارند . برای کاهش و یا از بین بردن چنین علائمی بهتر است به نکات زیر توجه شود :
❀وضعیت نشستن و یا ایستادن مناسبی را حفظ کنید .
❀در بین کارها استراحت کافی داشته باشید ، دستهایتان را به طرف جلو بکشید ، آنها را باز کنید و سپس مشت کنید و به طرف بالا ببرید و به آرامی مشتتان را بچرخانید .
❀از خم نگه داشتن مچتان به مدت طولانی جلوگیری کنید ( مثلاً دستتان را برای مدت زیادی زیر چانه تان تکیه ندهید و یا زیر بالش خم نکنید و از این قبیل مسائل ) .
در صورتی که این نکات به شما کمکی نکرد ، حتماً به ماما یا پزشکتان اطلاع دهید ، ممکن است برای دست شما آتل تجویز کند و یا ممکن است احتیاج به فیزیوتراپی داشته باشید .

از سه ماهۀ دوم حاملگی ، برخی از خانمها متوجه افزایش ترشحات واژینال یا رحمی می شوند . تغییر اسیدیتۀ واژن در حاملگی ، بروز بیماریهای قارچی واژن را تشدید می کند . شستشو با کمی جوش شیرین در آب می تواند تا حدودی آنرا بهبود بخشد . رعایت بهداشت ، خشک نگه داشتن لباس زیر ، تعویض روزانۀ آن ، شستشوی مرتب لباس زیر و خشک کردن ان در معرض آفتاب بسیار اهمیت دارد . با وجود همۀ این مسائل ، در صورتی که برای شما چنین مشکلی پیش آمد حتماً به ماما یا پزشکتان مرتجعه نمایید تا آنرا درمان کند .

برخی خانم های باردار از گرفتگی ماهیچۀ ساق پا مخصوصاً در شب شکایت دارند . این حالت تا حدودی طبیعی است ولی حتماً آنرا به ماما یا پزشکتان اطلاع دهید تا در صورت لزوم درمان کند . قبلاً گرفتگی پا را فقط به کمبود کلسیم نسبت میدادند ولی تحقیقات جدید کمبود منیزیم را نیز مؤثر می دانند . معمولاً با مصرف تقویتهای دوران بارداری مقدار مورد نیازتان تأمین می شود .
سعی کنید شصت پاهایتان را به طرف جلو خیلی نکشید ( به حالت اشاره ) و قبل از خوابیدن مدتی پاهایتان را صاف و کشیده قرار دهید . در صورتی که انقباض در عضلات پاهایتان رخ داد با ماساژ دادن و یا گشیدن حوله گرم بر روی آن از شدت انقباض بکاهید . ایستادن بر روی یک سطح سرد هم گاهی مؤثر واقع می شود البته درد مدام ساق پا ، مخصوصاً اگر همراه با واریس باشد مسألۀجدی است و حتی می تواند خطرناک باشد . در صورت بروز چنین حالتی به هیچ وجه نباید آنرا ماساژ دهید چرا که می تواند باعث عبور لخته خون گردد . حتماً چنین وضعیتی را به ماما یا پزشکتان گزارش دهید .

برخی خانمهای باردار از گرفتگی گوشها و احتقان و پر خونی بینی و حتی خون دماغ شدن مکرر شکایت دارند باید بدانید که این مسأله هم طبیعی است ( البته بیشتر در زمستان رخ می دهد ) در صورتی که این مشکل برای شما بروز کرد مطوئن باشید آب وو مایعات کافی دریافت می کنید . سعی کنید هوای خانه را مرطوب نگه دارید ( از بخور استفاده کنید ) ، می توانید داخل بینی تان را با کمی وازلین چرب کنید و میوه های غنی از ویتامین C مصرف کنید مصرف لبنیات در این مواقع شرایط را بدتر می کند .

بنابراین مصرف آنها را محدود کنید و کلسیم مورد نیازتان را از سایر منابع تأمین نمایید مانند بادام ، کنجد و روغن آن ، فندق و … می توانید حوله ای را با آب گرم مرطوب کنید و روی بینی ، گونه و پیشانی خود قرار دهید . با این که این درد امری طبیعی است ، با این حال آنرا به ماما یا پزشکتان اطلاع دهید .

تعدادی از خانم های حامله ( مخصوصاً شکم اوّلها ) از درد زیر دل و ناحیۀ تناسلی شکایت دارند . این درد به علت کشیدگی رباطهایی است که رحم را نگه می دارند و همچنین آماده شدن استخوانهای تناسلی یا شرمگاهی برای زایمان . اما با این حال در صورت بروز چنین دردهایی حتماً به ماما یا پزشکتان مراجعه نمایید ، چرا که ممکن است علامت مسائل خطرناکی مانند حاملگی خارج رحمی ، انقباضات زایمانی ، آپاندیسیت ، کیستهای تخمدانی ، التهاب لگنی و … باشد .


تغییرات مربوط به جنین


ماه چهارم : آغاز رویش مو
رشد قفسه سینه در این ماه چشمگیر است و سر جنین نسبت به بالا تنه کوچک و بی قواره بنظر می رسد . پوست جنین بعلت نازکی بیش از حد ، تمام مویرگها را به نمایش میگذارد ، جریان خون با شدت در بدن جنین در حرکت است . روی پوست را پوششی از پرزهای نازک فرا میگیرد . غدد چربی و عرق شروع بکار می کنند . طپش قلب جنین شدید است و دو برابر طپش قلب مادر می باشد . کبد همراه با سایر قسمت های گوارشی کار خود را آغاز می کند و اولین موها روی جمجمه پدیدار می شوند .
طول جنین ۵/۱۶ سانتیمتر و وزن آن ۱۴۴ گرم است . در اواخر این ماه گاهی مادر احساس تپش ضعیفی مینماید ولی معمولاً این تپش تا ماه پنجم محسوس نیست .
ماه پنجم : حرکت احساس می شود
ماه پنجم برای مادر خاطره مخصوصی به همراه دارد . در این ماهاست که او زندگی جنین را در بطن خود حس می کند . حرکت طفل گاهی در ابتدای ماه پنجم حاملگی و گاهی در اواسط آن انجام می گیرد . در ابتدا تکان ها بسیار نرم و محتاطانه می باشند ولی پس از مدتی بصورت تکان دادن دست و یا پا کاملاً محسوس می شوند .
در این ماه ، پوست طفل همچنان چروکیده است زیرا هنوز از وجود چربی در زیر پوست خبری نمی باشد . موهای زیادتری روی جمجمه به چشم میخورد . ناخن ها در بالای انگشتان پدیدار می شوند . در انتهای بیستمین هفته بارداری ، جنین قادر است صداهای شدید را بشنود . همانطور که میدانید دنیای جنین در دوران بارداری را میتوان به دنیای صدا تشبیه کرد ، در این دوران دائماً جنین صدای طپش قلب مادر ، صدای خود مادر ، صدای پدر و بسیاری از صداهای دیگر را می شنود ، البته شنیدن این صداها بعد از گذشتن از مایع رحمی که جنین در آن شناور است به اصطلاح تصفیه شده و از شدت آن کاسته شده و سپس به سمع جنین می رسد . اهمیت این صداها به حدی است که مثلاً برای آرامش طفل زود رس ، ضبط صدای طپش قلب مادر را پخش می کنند با شناسائی آن آرام می گیرد .
همچنین در این ماه رشد شش ها قابل ملاحظه است ولی آنقدر کارآیی ندارد در صورت تولد طفل را زنده نگاهدارد .
اندازه جنین حالا ۲۵ سانتیمتر است ، یعنی صد برابر اندازۀ او در چهار ماهگی . مهمترین دوران رشد قد کودک در ماه پنجم حاملگی پایان می پذیرد . از این ماه قد او تا هنگام تولد فقط دو برابر خواهد شد . ولی برعکس وزن او که ۵۰۰ گرم می باشد تا هنگام تولد ۳ کیلو و ۳۰۰ گرم بطور متوسط بالغ می شود .
ماه ششم : ماه عضلات
در این ماه بیشترین تلاش طفل روی عضلاتش انجام میگیرد و بهمین جهت حرکت های بیشتری نیز در بطن مادر خواهد داشت .رشد مغز در این ماه قابل توجه است . خطوط چهره ظرافت بیشتری می یابند ، ابروها کاملاً مشخص می شوند ، بینی به خود شکل می گیرد ، گوشها بزرگتر میشوند و گردن با سر تمایز بیشتری می یابد . طفل می خوابد و بیدار می شود . قد جنین ۳۱ سانتی متر و وزنش ۱ کیلو بالغ می شود . او حالا برای زندگی مجهز است ولی اگر بدنیا بیاید شانس زنده ماندنش کم است .

معاینات ماهیانه
در این ملاقات ها احتمالاً باید انتظار موارد زیر را داشته باشید :
❀کنترل صدای قلب جنین ، در حوالی بیستمین هفته ، قلب طفل با دستگاه استتوسکوپ قابل شنیدن می شود . در صورتی که ماما یا پزشک مجهز به دستگاه سونیکید باشد می تواند در ۴ ماهگی صدای قلب جنین را بشنود ( در برخی موارد حتی ۳ ماهگی ) و البته شما و همسرتان هم می توانید بشنوید و اوّلین صدای قلب او را حتی ضبط کنید .
❀بررسی آزمایش خون و ادرار ، کنترل فشار خون و وزن ( افزایش متوسط وزن در این سه ماهه حدود ۶ کیلوگرم است ) . او همچنین قادر است بوسیله اندازه گیری هورمونها از سلامت جنین اطلاع حاصل کند .
❀پزشک در این ماه به معاینه زن باردار می پردازد تا از رشد متناسب رحم مطمئن شود . با لمس شکم پزشک مادر ، پزشک محل سر ، شانه و پشت جنین را معین می کند .

 تاريخ : یکشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸۸ | ٢:٠٤ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

سلام

سه ماهه اول

در این دوره رعایت یک برنامه غذایی مناسب و متعادل برای ترمیم و تکامل بافت های مادر که عهده دار تغذیه و رشد جنین است بسیار مهم می باشد.

هفته 4 تا 8


من اینجا هستم، به من نگاه کنید. اسم من رویان است. گرچه هنوز به اندازه سر سنجاق هم نیستم ولی همه توانایی هایم را از جفت می گیرم و برای اینکه تکامل پیدا کنم به شدت تلاش می کنم.
تازه کار من شروع شده است و به کمک مواد مغذی که از طریق جفت دریافت می کنم باید چشم ها، . . . اووه!…..چقدر کار دارم.

هفته 8 تا 12


 
حالا نام من جنین است. وزنم 15 گرم و قدم 6 سانتی متر است. دست ها و انگشتانم دارند شکل می گیرند و اندام های داخلی ام مثل کبد، کلیه ها و ریه ها یم مشخص شده اند و قلبم به طپش درآمده است.
   

هفته 12 تا 16 مامان، کلسیم، کلسیم را به من برسان، خواهش می کنم بیشتر شیریا ماست بخور چون دندانهایم     دارند شکل می گیرند. من خیلی رشد کرده ام حالا 17 سانتیمتر طول دارم و وزنم 28 گرم شده است ولی هنوز خیلی کوچکم آنقدر که فقط در کف دست شما جای می گیرم.
 سر، بازوها و پنجه هایم دارند شکل می گیرند و خیلی آرام می توانم حرکت کنم.
        

سه ماهه دوم
  
هفته 16 تا 20


 
حالا وزنم 105 گرم شده و 25 سانتیمتر طول دارم. بزودی حرکات و جنبش های مرا حس خواهی کرد. عظلات قلبم به خوبی دستگاه گوارشم در حال تکامل است.کلیه هایم در جای خود قرار گرفته اند و چند چین روی پوستم ظاهر شده است.


 هفته 20 تا 24


  پاهایم بلندتر شده است کم کم حرکات مرا حس خواهی کرد. آخر من ورزش کردن را دوست دارم.  وزنم به 640 گرم رسیده و قدم 25 سانتیمتر است. دست هایم تکیه گاه منند. استخوان ها و دندان هایم را ساخته ام. مغزم هنوز در حال تکامل است. من به شیر بیشتری نیاز دارم.


   هفته 24 تا 28

     نگاه کن مادر، من در یک مرحله بحرانی از تکامل مغزم هستم، هر چیز را که بخوری منهم دریافت می کنم هنوز هم دارم رشد می کنم وزنم 910 گرم شده.
    

سه ماهه سوم
اندازه جنین دوبرابر شده، مواد غذایی با کیفیت خوب و به مقدار کافی همان قدر که در وزن گرفتن او موثر هستند برای تکامل فیزیکی و مغز او نیز ضروری اند. به علاوه، یک رژیم متعادل، ذخیره های بدن مادر را نیز حفظ می کند. در این زمان جنین، آهن مورد نیاز برای مصرف ماه های بعد از تولدش را در کبد ذخیره می کند.
    

هفته 28 تا 32

   دارم چربی ذخیره می کنم تا مرا بعد از تولد در برابر سرما محافظت کند. الان 5/1       کیلوگرم وزن دارم. چشم ها و ریه هایم تکامل یافته اند و ناخن های انگشتانم دارند خودشان را نشان میدهند.من حالا می توانم به طرف پایین بچرخم.
       

هفته 32 تا 36

    
وزنم به سرعت دارد زیاد می شود حالا 3/2 کیلوگرم وزن دارم. مواد غذایی انرژی زا مثل نان، برنج و روغن که می خوری من بهتر وزن می گیرم.
 میوه ها هم سرشار از ویتامین هستند و وقتی می خوری من بهتر رشد می کنم و مقاوم تر می شوم. استخوان انگشت ها و پنجه هایم محکم تر شده اند در حالی که دندان هایم هنوزبه تکامل خود ادامه می دهند. هنوز هم احتیاج دارم که روزی 4 لیوان شیر بخوری ضمنا مشغول ذخیره کردن  آهن در کبدم هستم.این کار مرا از کم خونی نجات می دهد.این کار مرا با خوردن گوشت و یا جانشین های آن، قرص آهن، سبزی های سبز و نان سبوس دار   تامین کن. من حالا مزه ها را هم تشخیص می دهم رفلکس هم دارم و رفتارهایم نیز مشخص شده است.
      

هفته 36 تا 40

 روز بزرگی در پیش است. بنابر این باید غذای بیشتری به من برسد. همه اعضاء بدنم، ریه ها، اعضاء جنسی و به خصوص مغزم تقریبا کامل شده اند.
دارم خودم را زیبا می کنم. چین ها و قرمزی پوستم کمتر شده اند. هنوز هم دارم وزن می گیرم تا به کلی چین های پوستم را از بین ببرم بنابراین غذاهای انرژی زا، آهن دار و میوه، یادت نرود. وزن من موقع تولد حدود 7/2 تا 5/3 کیلوگرم خواهد بود.
مادر جان، مراقب باش، من به زودی خواهم آمد.تاريخ : پنجشنبه ٢ مهر ۱۳۸۸ | ۱:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

 معرفی یک کتاب خوب

 

مصاف بی‌پایان با شیطان

نوشته دکتر فتح‌الله نجارزادگان

چاپ چهارم، ویرایش دوم، موسسه بوستان کتاب قم، 1386.

این کتاب به قلم دکتر نجارزادگان  در دو بخش کلی و 10 فصل نگاشته شده که با زبان امثال و اشعار و بهره‌گیری از آیات و روایات، نوعی برخورد استراتژیک (راهبردی) با موضوع شیطان و مبارزه با او را ترسیم کرده است.

نگارنده در پیشگفتار کتاب با بهره‌گیری از آیه 6 سوره فاطر ، در واقع علت نامگذاری (وجه تسمیه) کتاب را روشن ساخته است. اگرچه در ادامه به تفصیل از علل دشمنی و لزوم مبارزه با شیطان سخن به میان آمده است. چرایی دشمنی شیطان با انسان با استفاده از آیات و روایات و امثال و اشعار در پیشگفتار به طور خلاصه آمده است و برخورد انسان با این دشمن را به کارزاری تشبیه کرده است که نیازمند شناخت دشمن در گام اول و سپس اتخاذ شیوه مناسب مبارزه در گام دوم می‌باشد.

بخش اول کتاب، شامل 7 فصل است، با عنوان کلی شناخت دشمن، که ابتدا در فصل اول به بررسی کارنامه زندگی شیطان می‌پردازد. در این فصل علت آغاز دشمنی شیطان با انسان از آیات و روایات بیان می‌شود و به حکمت مهلت یافتن او نیز اشاره می‌شود. در فصل دوم از بخش اول، مشابه مباحث مدیریت استراتژیک به تجزیه و تحلیل محیط بیرونی پرداخته و توان و گستره فعالیت شیطان  مورد بررسی قرار گرفته است. آیا شیطان در شعاع مشخصی توان فعالیت دارد یا می‌تواند از دایره فعالیت‌هایش گام را فراتر بگذارد؟ پاسخ به این سوال در این فصل با توجه به آیات و روایات تشریح شده است. در فصل سوم این بخش به یکی از مهمترین موارد تجزیه و تحلیل دشمن یعنی هدف‌های او پرداخته می‌شود. و در فصل چهارم سیاست‌های اصولی دشمن در دستیابی به هدف‌های مشخص شده دسته بندی شده است: سیاست هجوم همه جانبه، سیاست کمین و بهره‌گیری از غفلت، سیاست گام به گام و تدریجی، سیاست پیگیری و دوام و سیاست هجوم جمعی. در این زمینه آیات و روایات جهت تشریح هریک از این موارد، ذکر شده است. پس از بیان سیاست‌های دشمن، مهارت‌ها و تجهیزات او در فصل پنجم بخش اول آمده است. مهارت‌هایی همچون زینت‌گری و صحنه‌پردازی، پندار‌های باطل، آرایش رفتارهای زشت، وسوسه، پرداخت آرزوها و . . . که هرکدام با تجهیزات خاصی اعمال می‌شوند. در فصل بعدی کمینگاه‌ها و گلوگاه‌های خطر دشمن بیان می‌شود. کمینگاه‌هایی همچون عجب، حسادت، یاس و نا امیدی و . . . که در بیان این موارد نیز استناد به آیات و روایات متعددی شده است. در فصل آخر این بخش حال کسانی بیان می‌شود که وجودشان به تسخیر شیطان درآمده و به اسارت گرفته شده‌اند و به رفتار و معامله شیطان با اسیرانش اشاره دارد. خصوصیات روحی این اسیران ذکر می‌شود و خواسته‌های دشمن از اسیرانش را نام ‌می‌برد.

بخش دوم کتاب که پس از شناخت از دشمن در بخش اول آمده است، به کارزار و نحوه مبارزه با دشمن می‌پردازد. در واقع پس از تجزیه و تحلیل محیط خارجی به تجزیه و تحلیل محیط داخلی یعنی سرمایه‌ها و توانایی‌های انسان در این کارزار می‌پردازد و سپس به انتخاب استراتژی مناسب و اجرای آن می‌پردازد. در فصل اول سرمایه‌های مبارزه به دو دسته سرمایه‌های بیرونی همچون وحی و راهنمایان بیرونی و سرمایه‌های درونی همچون عقل تقسیم بندی شده است. سپس توانمندی‌های انسان همچون شناخت موقعیت درونی و بیرونی، عبرت از پیشینیان و . . . مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل دوم از بخش دوم، سیاست‌های اصولی در مبارزه با دشمن بیان شده است. نگارنده اتخاذ این سیاست‌ها را بر اساس توانمندی‌ها و اهداف و با کمک از منبع پر فیض قرآن به چند دسته تقسیم کرده است: نگهبانی، استحکامات، کنترل ورود و خروج، محاسبه و ارزیابی. بعد از آن به واکنش‌های مناسب و درخور در برابر وسوسه‌ها و اقدامات دشمن اشاره می‌کند. در فصل نهایی این کتاب، شیوه‌ها و راه‌کارهای عملی مبارزه بیان شده است. پاسخ به این سوال که از کجا شروع کنیم و ادامه را چیست؟ مواردی همچون کاوش و بازنگری در حوزه جان، لایروبی آلودگی‌ها، درمان بیماری‌هایی مثل عجب و . . . ، تصحیح اندیشه‌ها و تعمیق باورها از دسته‌اند.

 تاريخ : چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۸۸ | ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

معرفی یک کتاب خوب

توحید مفضل

کتاب «توحید مفضل‏» حاوى مطالب سودمندى در مورد خلقت انسان و جهان و اثبات وجود خداى متعال و علم و قدرت و حکمت اوست که امام صادق علیه السلام در چهار جلسه براى مفضل بیان فرمودند و مفضل با اجازه‏ امام مى‏نوشت. این رساله‏ پر ارج که توسط علامه مجلسى و برخى دیگر از دانشمندان ترجمه و چاپ شده براى همگان مفید و سودمند، و مطالعه‏ آن براى همه‏ علاقمندان به مسائل توحید و متفکران در آیات عظمت الهى لازم است. «سید بن طاوس‏» در«کشف المحجه‏» به فرزند خود توصیه مى‏کند که این رساله را مطالعه نماید، اینک به اختصار به معرفى این رساله مى‏پردازیم و ترجمه‏ فرازهایى از آن را ذکر مى‏کنیم:

مفضل، خود در مقدمه‏ رساله مى‏گوید:

«روزى به هنگام غروب در مسجد پیامبر (ص) نشسته بودم، و در عظمت پیامبر و آنچه خداوند بدان بزرگوار از شرف و فضیلت عطا کرده مى‏اندیشیدم... ناگاه ‏«ابن ابى العوجاء» که یکى از لامذهبان آن زمان بود وارد شد، و در جائى نشست که‏ من سخن او را مى‏شنیدم، چون قرار گرفت مردى از دوستانش نیز در رسید و نزدیک او نشست،ابن ابى العوجاء و دوستش به ترتیب درباره پیامبر(ص) مطالبى بیان داشتند.

پس از این گفتگو سخن از آفریدگار جهان به میان آوردند، و حرف را بدانجا رساندند که جهان را خالقى و مدبرى نیست، و همه چیز بدون خالق و مدبر از طبیعت پدید مى‏شود، و پیوسته چنین بوده و چنین خواهد بود!

چون این سخنان واهى از آن بدور مانده از رحمت ‏حق شنیدم، از شدت خشم خود دارى نتوانستم و گفتم: اى دشمن خدا، زندیق و بى دین شدى و پروردگارى که ترا به بهترین ترکیب و صورتى آفریده و ترا از حالات گوناگونى گذرانده تا به این حدت رسانده است انکار کردى، اگر در خود اندیشه کنى و به حس و دریافت ‏خود رجوع نمائى بى‏تردید دلایل پروردگار و آثار آفرینش خداى متعال در تو مستقر و شواهد وجود خدا و قدرت او، و برهان علم و حکمتش در تو آشکار و روشن است . . .

من اندوهناک از مسجد بیرون آمدم و در آنچه اسلام و مسلمانان به کفر این ملحدان و شبهات ایشان در انکار آفریدگار مبتلا شده‏اند فکر مى‏کردم، پس به خدمت ‏سرورم امام صادق علیه السلام رفتم، امام چون مرا افسرده و اندوهگین دید، پرسید: ترا چه مى‏شود؟

 

 ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۸۸ | ٥:۱۸ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

به نام خدا
سلام
دوران بارداری برای هر خانم هوشمندی فرصت مناسبی است تا از وقت خودش بهترین استفاده را ببرد و با توجه به لزوم تحرک کمتر و اسراتحت بیشتر به مطالعه کتاب‌هایی بپردازد که در سایر مواقع شاید اصلا امکان پذیر نبوده است.
این کار چند فایده بزرگ دارد:
اول اینکه همه ما مادران باردار می‌دانیم که به خاطر تغییر هورمونی در بدنمان شاید به نسبت قبل گرایش بیشتری به بهانه‌گیری یا افسردگی و بعضا فکر و خیال مخرب پیدا کریم. حالت‌هایی که در بعضی‌ منجر به بیرون کشیدن پرونده‌های خانوادگی قدیمی از فایل‌های ذهنمان می‌شود و چون کمتر می‌توانیم کارهای معمول زندگی را انجام دهیم به قولی بیکارتریم شاید برای خودمان و شوهرمان و سایر وابستگاه مشکلاتی را ایجاد کنیم. این برنامه مطالعاتی مانع فرصت برای این حالت‌هاست.

دوم اینکه کمتر به این و اون تلفن می‌زنیم. چون وقتمان با مطالعه کتاب‌های خوب ÷ر است و شاید کمتر غیبت کنیم.

سوم مطالعه باعث کار مغز می‌شود و تجربه بسیاری از مادرانی که در دوران بارداری مطالعه داشته‌اند یا درس می‌خواندند نشان می‌دهد کودکان باهوش‌تری داشته‌اند.

خلاصه اینکه خیلی مزایا میشه برای مطالعه و برنامه مطالعاتی داشتن در این دوران نام برد.

من هم می‌خوام به شما مادر آینده توصیه کنم با من همراه بشی و کتاب هایی که می‌خونیم رو به هم معرفی کنیم.تاريخ : چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۸۸ | ٥:٠٤ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.