بسم الله الرحمن الرحیم

پاییز 89 بدون باران و برف به پایان رسید و فصل برگ ریز جای خودش رو به زمستانی داد که تمام آرزویمان و نقل جمعمان باران و برف نیامده است.

از امشب اندکی زمستانی شده هوای خشک و البته کمی آلوده و غبار آلود شهر.

گاهی صبح ها اولین کاری که میکنم نگاه کردن به آسمان از پشت پنجره آشپزخانه است و نظاره سلسله جبال هزار مسجد از دور دسته ولی چند روزی هست که غباری غلیظ روی شهر را گرفته.
زهرا سرما خورده و در حالی 10 ماهه میشود که دو شب تب داشت و ان شاالله فردا ببرمش دکتر.

روزهای زیبایی رو من و محمد در کنار دختر کوچکمان میگذرانیم و از تماشای رشد و بالندگی طفل نازمان شادیم.

زهرا حالا در پایان ده ماهگی کنار دیوار پشتی ها میگیره و راه میره و خودش رو به گلدون روی زمین میرسونه و فقط میخواد که از سر و کول ما آویزون باشه و بالا بره.

مدتی هست که با ما هم سفره شده ولی این یکی دو روزه که سرما خورده اشتهاش زیاد نیست ولی در کل بچه بد غذایی نیست.
الحمدلله

حالا وابستگی هامون بیشتر میشه. وظیفه هامون بیشتر تر.

خدایا کمکم کن. تاريخ : سه‌شنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٩ | ٩:۱٠ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

تربیت عبارت است از شکوفا سازى استعدادها و جهت دهى آن به سوى کمال مطلوب. تربیت ضرورى‏ترین نیاز انسان در زندگى است. انسان بدون تربیت صحیح ره به جایى نمى‏برد، نه از باغ زندگى خویش میوه شیرین‏مى‏چیند و نه کام انسانهاى دیگر را از ثمرات درخت وجود خود شیرین مى‏کند؛و بالاتر آنکه نه به درک معناى انسانیت نایل مى‏آید و نه به فتح قله‏هاى‏رفیع انسانیت دست مى‏یازد. بدین جهت تربیت عالیترین هدف پیامبران و اساسى‏ترین‏پیام کتب و اولین و ضرورى‏ترین وظیفه والدین است. ضرورت و اهمیت تربیت، والدین را بر آن مى‏دارد که به این مسوولیت‏بزرگ ارجى دو چندان نهند؛ براى‏ایفاى درست آن خود را به صلاح و آگاهى از روش و فنون تربیت مجهز بسازند و با الگو گرفتن از مربیان موفق در انجام دادن این وظیفه مهم بکوشند.

کودک

 بى‏شک معصومان علیهم السلام موفق‏ترین مربیان و سیره قولى و عملى آنهامطمئن‏ترین الگو براى والدین در امر ظریف و پرپیچ و خم تربیت است. این‏مقاله بر آن است تا نکاتى از سیره تربیتى امام رضا(ع) در تربیت فرزند رایادآورى کند و گامى، هر چند ناچیز، در ترویج معارف اهل‏بیت‏بردارد. 

هدف از تربیت، پرورش صحیح و یاد دادن آداب نیکو به فرزند است یعنى کودک را به گونه‏اى تربیت کنیم که بتواند به راه صحیح قدم گذاشته و آداب و اخلاق و رفتار منطقى داشته باشد و براى جامعه و نیز پدر و مادرش در دنیا و آخرت مفید باشد. و لذا تربیت صحیح فرزند براى پدر و مادر نوعى «باقیات الصالحات» است و چراغ این باقیات الصالحات هرگز خاموش نمى‏شود. سیره تربیتى امام رضا(ع)، با توجه به سفر آن حضرت به خراسان و دورى از کانون‏خانواده و نیز تک فرزندى  بسیار قابل‏توجه است؛ چرا که تربیت فرزند یگانه آن هم از راه دور شیوه‏اى خاص مى‏طلبد. لذا نکاتی از نظرات آن حضرت را در مورد تربیت شرح می دهیم.

1- تدریجى بودن تربیت

تربیت جریانى مستمر و فعالیتى تدریجى است که نه مرزمى‏شناسد و نه زمان و مکان؛ بلکه به درازاى عمر است و به پهناى ابعادوجودى عالم اکبر، یعنى انسان. درخت تربیت زود ثمر نمى‏دهد و نباید انتظارداشت‏یک شبه یا چند ماهه در امر ظریف و پیچیده تربیت معجزه انجام گیرد؛ بلکه‏باید از سالها قبل از تولد زمینه تربیت صحیح را فراهم کرد و بعد از تولد، بتدریج‏با صبر و حوصله، به انجام آن پرداخت. در سیره ائمه اطهار علیهم السلام‏و دیدگاههاى آنان مسایلى چون انتخاب همسر شایسته، لزوم رعایت آداب ازدواج، توجه به مواقع و شرایط انعقاد نطفه، مراقبتهاى ایام باردارى و... حکایت ازاین نکته مهم دارد.

گرچه معناامرى اعتبارى است و در نامگذارى چندان مورد توجه نیست؛ ولى هنگام به کاربردن آنها معانى ناخودآگاه تداعى مى‏شود. نام نیکو مایه سربلندى و افتخار ونام زشت‏باعث‏سرشکستگى و احیانا احساس حقارت است.

الف) انتخاب همسر صالح و شایسته

همچنانکه زن باید صالح و شایسته باشد، مرد نیز باید شایسته باشد. بر والدین است که به کمک دخترانشان، شوهران شایسته و صالحى براى آنان ‏انتخاب کنند.

ب) رعایت آداب ازدواج

بعد از انتخاب همسر شایسته، در طلیعه ازدواج بایدمهمترین هدف  که همان تربیت فرزندان صالح است، مورد توجه باشد و یاد خداوند متعال میهمان قلبهاى پاک زن و مرد بوده و آنها باید، ضمن رعایت‏سایر آداب نکاح، از خداوند فرزند سالم و صالح طلب کنند. و بگویید: «خداوندا، او را به امانت گرفته‏ام و با میثاق تو بر خود حلال‏کرده‏ام؛ پروردگارا، از او فرزند با برکت و سالم روزى‏ام کن .»

ج) مراقبتهاى ایام باردارى

بعد از انعقاد نطفه، مراقبتهاى ایام باردارى بسیار مهم و ضرورى است. توجه به‏وضعیت روانى همسر، گستراندن بستر آرامش در منزل و خارج آن و نیز تغذیه مناسب‏و سالم از ضرورتهاى این دوره است. علاوه بر غذاى سالم و مقوى، استفاده ازبرخى میوه‏ها و خوراکیها مى‏تواند در آینده کودک و شخصیت و صفاتش مؤثر باشد، بدین جهت، معصومان علیهم السلام بهره‏گیرى از برخى خوردنیها در ایام باردارى ‏توصیه کرده‏اند.

کودک

2- اولین گام

بعد از تولد، کودک قدم به جهانى نو مى‏گذارد. در اولین گام‏باید آواى توحید را در گوش نوزاد زمزمه کرد، فضاى هستى‏اش را از نسیم خوش‏توحید و بندگى عطرآگین ساخت . خواندن اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ فرزند را از شر شیطان رانده شده مصون می دارد.

3- نامگذارى

 گرچه معنا امرى اعتبارى است و در نامگذارى چندان مورد توجه نیست؛ ولى هنگام به کاربردن آنها معانى ناخودآگاه تداعى مى‏شود. نام نیکو مایه سربلندى و افتخار ونام زشت‏باعث‏سرشکستگى و احیانا احساس حقارت است. زیرا نام تا پایان عمر باانسان همراه است و فرد همواره با آثار خوب و بدش مواجه است. ائمه طاهرین‏علیهم السلام هم خود نامهاى نیکو براى فرزندانشان بر مى‏گزیدند و هم دیگران رابدین امر سفارش مى‏کردند.

4- مراقبت از کودک

نوزاد انسان گلى نو رسیده است که بتدریج‏به رشد و شکوفایى‏مى‏رسد. به ثمر نشستن گل به مراقبت دائمى باغبان نیاز دارد. والدین، بویژه‏مادر، باغبانان دلسوز زندگى‏اند و گلهاى معطر زندگیشان به مراقبت همه جانبه‏آنان نیاز دارد. مراقبت از سلامت جسمانى، تغذیه مناسب، تامین آرامش و سلامت‏روانى و تامین نیازهاى عاطفى نوزاد در رشد جسمانى، عاطفى و تکامل معنوى‏اش‏تاثیر بسزا دارد. به ویژه در نخستین روزهاى زندگى که نوزاد، به خاطربیگانگى با محیط جدید و ضعف و ناتوانى، به مراقبت و توجه افزونتر نیازمنداست.

قلب و روح هر کودکى که متولد مى‏شود همچون آینه‏اى زلال و شفاف است. پدر و مادر مى‏توانند با تربیت صحیح، فرزندان را به سعادت برسانند و مواظب این باشند که فرزندان با عناصر نایاب آشنا نشوند.

5- کودک و سلامتى

از ویژگیهاى دین اسلام تاکید بر پرورش همه ابعاد زندگى‏انسان است. هر چند در تربیت اسلامى پرورش ابعاد معنوى هدف اصلى و نهایى‏است؛ اما دستیابى به آن هدف بزرگ در پرتو داشتن جسمى سالم و روانى با نشاط‏امکان‏پذیر است. 6- صحبت‏با کودک

قدرت درک کودک اندک است و توان فهم معانى کلمات را ندارد. در عین حال سخن گفتن با او نشانه توجه والدین به اوست. کودک این توجه رانوعى اظهار محبت و ابراز عاطفه مى‏داند و با تمام ضعف و نقصان، گاه با لبخند و زمانى با حرکات دست و پا به آن پاسخ مى‏دهد. علاوه بر این، مشاهده چگونه سخن‏گفتن والدین، به ویژه حرکات لب، زمینه مساعدى براى آموزش سخن گفتن کودک پدیدمى‏آورد.

 قلب و روح هر کودکى که متولد مى‏شود همچون آینه‏اى زلال و شفاف است. پدر و مادر مى‏توانند با تربیت صحیح، فرزندان را به سعادت برسانند و مواظب این باشند که فرزندان با عناصر نایاب آشنا نشوند. خداوند در سوره روم آیه 30 مى‏فرماید: «... فطرت‏اللّه‏ التى فطرالناس علیها ...؛ خداوند مردم را براساس فطرت خدایى آفریده است.» بنا بر فطرت توحیدى، سعادت و هدایت در وجود طفل به ودیعه نهاده شده است و والدین گرامى نباید اجازه دهند که این فطرت از مسیر اصلى خویش که همان سعادت و هدایت است خارج شود.

 

و نکته آخر آنکه یک اصل کلى وجود دارد و آن این است که والدین ابتدا باید خویشتن راتربیت کنند. اگر والدین خودشان داراى صفات نکوهیده باشند، نمى‏توانند در فرزندشان، صفات پسندیده را به وجود آورند. قرآن در این باره مى‏گوید: «اتأمرون الناس بالبر و تنسون انفسکم و انتم تتلون الکتاب افلا تعقلون» آیا شما مردم را به نیکى امر مى‏کنید، در حالى که خویشتن را فراموش کرده‏اید." بقره آیه 44" . فرزندان ما هر گونه که باشند خوش‏رفتار یا بدرفتار، راستگو یا دروغگو، حسود یا خیرخواه همه این صفات را از پدر و مادر خود کسب کرده‏اند.

در مقالات بعد به نکات دیگری از نگاه امام رضا (ع) در مورد تربیت فرزند اشاره می کنیم.

 

 

منبع:

سایت بلاغ - بازیابتاريخ : سه‌شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٩ | ۸:٤۱ ‎ق.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

بسم الله الرحمن الرحیم

محرم به روزهای اوج خودش نزدیک میشود و عاشورا در راه است.
اوج از آن نظر که مثل تبی که هر لحظه بیشتر جان مردم را میسوزاند هر روز داغ تر میکند این دلهای داغدار را.

ولی خدایا این دومین سالی است که به تماشای عزاداریها از تلوزیون اکتفا میکنم. پارسال باردار بودم و امسال بچه دار. 
یادم هست که نامزد شدن من و محمد درست چند روز قبل از محرم بود و اولین هدیه ای که بعد از آن مراسم از محمد گرفتم کارت کوچکی با عکس تابلوی عصر عاشورای استاد فرشچیان بود.

مسجد فاطمیه رشت و هیئت بچه های دانشگاهمون تو مسجد خواگاه میرزا کوچک خان .
یا همین چند سال پیش که نماز مغرب و عشا مسجد سبزواری دو نفری میرفتیم و بعد از نماز هم روضه و آن چایی های دلچسب بعد از روضه چه صفایی داشت.
ولی حالا خیلی دلم گرفته.  از ترسه این که زهرا اذیت کنه. نه منو بلکه با سرو صدا مزاحم دیگران بشه کمتر توفیق مجالس روضه رو دارم.
البته
کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا 

و خودم در دلم حسینه ای دارم این روزها:
این صدای طپش قلبم نیست
در حسینیه دل سینه زنیست

قبل بارداریم توفیق زیارت امامم در کربلا را داشتم و زهرا را از خدا خواستم. و وقتی به دنیا اومد بعد از اون همه دردسر و مشقت بارداری و زایمان نذر دختر سه ساله امام حسین کردم که زهرا راه بیافته به سلامتی بریم سوریه زیارتش. ان شاالله

خدایا نمی دونم چه کنم تا دلم آرام بگیره. دلم میخواد یک روضه حساب بشنوم و یک دل سیر گریه کنم.دلم میخواد مثل اون روزهایی که با محمد میرفتیم اول حرم حضرت عباس و بعدشم امام حسین و حسابی اشک میریختیم و سبک برمیگشتیم هتل دلم از این همه غبار سبک بشه.

مدتهاست که اشک نریختم. همین پریروزی از شبکه سه مداحی حضرت قاسم رو پخش میکرد که دلم شکست و اشکی ریختم ولی این دل زنگار گرفته اب بیشتری برای شستشو لازم داره.

خدایا به امام حسین و یارانش قسمت میدهم که دلم را پاک کن از غار هوا و هوس و زنگار دنیا و ما فیها.
آمین یارب العالمین 

 تاريخ : دوشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٩ | ٦:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

بسم الله الرحمن الرحیم

محرم آغاز شد و شهر در ماتمی عمیق فرورفت.

السلام علی الحسین
و علی علی بن الحسین
و علی اولاد الحسین 
و علی اصحاب الحسین 

همیشه وقتی مراسم شیرخوارگاه حسینی رو از تلوزیون تو محرم نشون میداد، آرزوم بود یک روز من هم با بچه ام یکی از شرکت کنندگان این مراسم می بودم. و انگار چه زود گاهی آرزوها براورده میشود.

شب مامان زنگ زد که جمعه صبح مراسمه ولی معلوم نبود کجاست.
محمد تماس گرفت حرم و مکانش دارالحجه زیرزمین بود.

چندین سال پیش که تازه ازدواج کرده بودیم از یک نمایشگاه محصولات فرهنگی تو رشت سه تا پیشونی بند مخملی نوزاد گرفته بودیم تا باشه واسه نی نی خودمون و تو این سالها یه جای امن نگهشون داشته بودم که حالا قسمت شد استفاده بشه.

وسایلمو شب آماده کردم و چفیه و پیشونی بندا رو هم گذاشتم.
صبح جمعه از خواب بیدار شدم دیدم محمد حلیم گرفته با نون تازه و چایی هم دمه.قلب

صبحونه خورده نخورده راه افتادم و خودمو 8 و نیم رسوندم حرم که مامان و مریم هم منتظرم بودند.

فکر میکردم هنوز مراسم شروع هم نشده باشه و با توجه به سردی هوا تا مردم جمع بشن ساعت 9 بشه.
ولی محل مراسم به اون بزرگی جا نبود. خیلی کلافه شدیم قهر

اومدیم بیرون تو رواق نشستیم و مشغول زیارت که به خاطر استقبال زیاد مامان ها و نی نی های حسینی مراسم دوباره تو رواق دارالحجه هم برگزار شد و ما هم متسفیض شدیم.

دخترم رو به علی اصغر امام حسین سپردم و سلامتی و سعادتش رو از این خاندان با کرامت خواستم.

خودم و محمد و زهرا رو به رودخانه پر فیض توجهتشون سپردم و عاقبت بخیری خواستم که مگر ما بیچاره ها به حرمت آنها مورد لطف خدا قرار بگیریم.

 تاريخ : شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٩ | ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

بسم الله الرحمن الرحیم

نهم آذر تولد خودم بود.
سالگرد 28 ام تولدم.
امسال مامانم و کلی از پارسال انگار بزرگتر شدم.
یعنی فرق پارسال و امسال یک تصاعد بوده با ضریب بالا و فقط گذشت یکسال نبوده.

 مراسمی مختصر و مفید.
فهیمه زحمت کشید و یک کیک کوچولو خونه خودشون پخت تا من تو زحمت نیافتم و به بچه داریم برسم.


بقیه هم کلی هدیه خوب آورده بودند.
با احتساب زهرا و زینب 10 نفر بودیم که یک شام حسابی و بعدشم هرکسی رفت خونه خودش.

اینقدر گرفتار بچه ها بودیم که فراموش کردیم چند تا عکس خوب بیاندازیم. شمعهای تولدم هم توسط زینب خانم فوت شد.متفکر

خیلی خوش گذشت. دور هم جمع شدن خوبی بود. از شمال هم برا تبریک گفتن زحمت کشیدن تماس گرفتند. امسال تولدم نه نه هشتادونه بود.

زهرا هم نه ماهه شده.
خدارو شکر.

حسابی شیطون شده و من کلافه شدم از اینکه تو شرایط سنی جدیدش احتیاج به یک مشاور خوب دارم تا راهنماییم کنه.
دوست داره باهاش بازی کنم و گاهی نا برام نمی مونه.
باز محمد که از کارخونه میاد بهتره. گاهی زهرا حوصلش از من سر میره و با دیدن بابا کلی ذوق میکنه. محمد هم انصافا خیلی حوصله بازی با زهرا رو داره. 

خدایا کمکم کن.تاريخ : دوشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٩ | ۱:۱٩ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

بسم الله الرحمن الرحیم

جشن نه ماهگی زهرا اینبار مصادف شد با روزهای جشن عید قربان و غدیر و همه جا چراغونی و شادی.

 

الحمدالله.

زهرای من در حالی نه ماهگیش رو به پایان رسوند که بابایی در ماموریت بود ناراحت و من و زهرا خونه مامان زهره چند شبی مهمون بودیم. از طرفی هم مامان زهره و خاله مریم درگیر خرید جهیزیه و یکسره بازار گردی که البته من و زهرا هم نخودی بودیم و همه جا همراهشون میرفتیم. چشمک

اینم عکس زهرا تو بازار:

این شد که اشانتیون خرید جهیزیه. مامان زهره یک میکسر واسه من هم خرید که برای سوپ و غذای زهرا حسابی لازم داشتم.

تهران نمایشگاه بین المللی نساجی بود و محمد مامور شرکت برای بازدید از نمایشگاه شده بود و برای ماهم سوغاتی روسری و یه عالم هدیه تبلیغاتی اورد. خلاصه این که کلی هدیه نصیب مادر و دختر شد.نیشخند

از طرفی عمه فروغ زهرا هم از چالوس اومده بود زیارت که خونه ما هم یک شب مهمون شدن و کلی خوش گذشت.

زهرا حالا کاملا راحت میشینه و تازگی ها فیگور چهار دست و پا هم میگیره. البته دختر محتاط من میترسه دستاشو برداره که مبادا بخوره زمین. البته در این عکس خانم تازه از حمام تشریف اوردند.

عشقشم گرفتن لبه صندلی و پشتی و تختشه و مدت ها بازیگوشی میکنه و اغلب هم تعادلش رو میتونه حفظ کنه و خیالم راحتتر شده. و انگشت مکیدنش هم همچنان ادامه داره.

صداهای زیادی رو از خودش درمیاره و تقلید هم میکنه و تازگیا یک جور خنده ذوق زده یاد گرفته که اینقدر ادامه میده تا گلوش درد بگیره. وقتی هم تو یک محیط قرار میگیره که صداش انعکاس پیدا میکنه هی میگه هه هه هه تا صداش منعکس شه.

خلاصه اینکه دختر کوچولوی مامان یواش یواش داره دارای شخصیت منحصر به فردی میشه و درکش از اطرافش زیاد میشه و مسئولیت من و محمد از این به  بعد برای شروع روشهای تربیتی زیاد تر.

خدایا کمکم کن تا مادر خوبی برای نوگلی باشم که پس از پشت سر گذاشتن طوفانهای سهمگین به ما عطا کردی.

خدایا کمکمان کن در را تربیت زهرا موفق باشیم و بنده ای خوب از بندگان صالحت را تربیت کنینم.

گاهی احساس میکنم در مسیر بندگی تو خطاهای زیادی مرتکب شده ام.

خدایا یاریم کن که نگهدار خوبی برای فرزندم باشم و طوری تربیتش کنم که اشتباهات مرا در زندگی و بندگی نداشته باشد.

امین.

 

 تاريخ : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۸٩ | ٢:٥٤ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

فرزندم در نه ماهگی چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

مهارتها

کارهایی که کودک می تواند انجام دهد.

بینایی

·         با اشتیاق به اطاف خود می نگرد.

·         والدین را می شناسد و متوجه ورود و خروج انها می گردد.از شش ماهگی کودک با خروج شما از اتاق واکنش نشان می دهد.

·         اشیای کوچک را می بیند و به آنها دست میزند؛مثلا تزئینات روی کیک را با انگشت اشاره اش آزمایش می کند.

شنوایی

·         متوجه صداهای خارج از اتاق مانند پارس سگ، عبور ماشین یا زنگ در می گردد.

·         به طرف صدا می چرخد و محل تولید صدا را تشخیص می دهد و با صدا کردن اسم صورتش را به طرف صدا برمی گرداند.

کلامی

·         قادر است یک یا دو کلمه مانند "ماما" یا "دادا" را بگوید اما لزوما این کلمات را در موقع مناسب یا با مفهوم واقعی آن به کار نمی برد. به عبارت دیگر،کلمات غیر اختصاصی و نامفهوم است و با خودش این صداها را در می آورد.

هماهنگی اندامها

·         قادر است با انگشت اشاره و شست خود اشیا را بگیرد.

·         با انگشت اشاره خود اشیا را بررسی و وارسی می کند.

·         می تواند اشیا را به اراده خود رها کند.

·         می تواند شیا را از این دست به آن دست کند.

کنترل اعضای بدن

·         می تواند به مدت یک دقیقه یا شاید کمی بیشتر بنشیند.

·         قادر است دهنگامی که نشسته است،خود را حرکت دهد.

·         سعی می کند بایستد،اما دوباره نشستن برایش سخت است.

·         قادر است بخزد یا مانند کماندوها با کمک شکم و آرنج خود روی زمین حرکت کند.

ادراک کلی

·         با شنیدن صدای خود واکنش نشان می دهد.

·         بدنبال توپی که قل می خورد می رود.

رفتار اجتماعی و عاطفی

·         به والدین خود احساس نزدیکی می کند و به هردو یا یکی از آنها وابسته می شود و در نبودن آنها یا پرستارش ناآرامی می کند.

·         می تواند دستش را به علامت خداحافظی تکان دهد.

·         میزان توجه و دقت وی افزایش می یابد.

 

 

منبع: پرورش و نگهداری نوزادان و کودکان/ دکتر احمد شاه فرهت و همکاران


 

 تاريخ : سه‌شنبه ٢ آذر ۱۳۸٩ | ۳:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()

 

مادر شدن

بسیاری از مادران پس از زایمان از چند روز تا چند هفته اول احساس خستگی و افسردگی دارند . تولد بچه با تغییرات زیادی در زندگی مادر همراه است و تطابق با این وضع جدید نیاز به گذشت زمان دارد . این تغییر کوچک در خلق و خوی مادر شایع بوده و بیماری تلقی نمی شود . از هر 10 خانم 8 نفر بعد از زایمان دچار این حالت می شوند .

افسردگی با شدت بیشتر نسبتاً شایع بوده و در چند هفته تا چند ماه بعد از زایمان دیده می شود و از هر 10 خانم یک نفر بعد از زایمان به آن دچار می شود. از هر 1000 نفر خانم بعد از زایمان 1 نفر دچار بیماری حاد روانی می شود که باید در بیمارستان بستری و درمان شود . به نظر می رسد افسردگی به علت کاهش ناگهانی مقدار هورمون های موجود در خون که توسط جفت ساخته می شوند ، ایجاد می شود تغییر میزان این هورمون ها ممکن است افسردگی و حتی بیماری روانی شدیدی در مادر ایجاد کند .

اغلب خانم هایی که بعد از زایمان دچار افسردگی می شوند ، از قبل مستعد ابتلا به افسردگی بعد از زایمان بوده اند . افسردگی بعد از زایمان می تواند ارثی و فامیلی هم باشد . سایر عوامل ایجاد کننده این حالت مثل احساس تنها شدن یا ناکفایتی و نگرانی درباره مسئولیت های جدید ، می توانند استرس ایجاد کرده و بدنبال آن افسردگی ایجاد شود . به نظر می آید این حالات در مادرانی که احساس تنهایی برای نگهداری نوزاد دارند و یا از حمایت کافی همسر بی بهره اند، بیشتر باشد . همچنین مادرانی که دورانی سخت و همراه با مشکل را در کودکی و نوجوانی پشت سر گذارده اند زمینه بیشتر برای ابتلا دارند .

مادری که دچار افسردگی بعد از زایمان شده است ، شدیدا” باید حمایت روحی شود ، این کار از طریق همسر، دوستان و بستگان او قابل انجام است . مادر را هیچ گاه نباید تنها گذاشت و باید تا حدی که امکان دارد استراحت کند

 کمبود خواب به علت مواظبت از نوزاد ، خستگی از یک زایمان طولانی ، یا وجود زخم های دردناک ( مثل زخم سزارین) می توانند این حالت را شدید تر کنند ، مادرانی که زایمان سخت و طولانی داشته اند بیشتر دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند و چنانچه استرسی از طرف همسر نیز در این زمان اضافه شود امکان دارد که افسردگی بعد از زایمان شروع شده و یا بدتر شود . بعضی از خانم ها بعد از زایمان دچار اضطراب می شوند و ممکنست حالت های حمله ای وحشت و ترس و بیقراری و تنگی نفس پیدا کنند . اگر این حالت های حمله ای ترس درمان نشوند نهایتا” افسردگی ایجاد می شود .

اگر چه که علت دقیق ایجاد بیماری روانی شدید شناخته نشده است ، ولی وجود سابقه افسردگی می تواند عامل بیماری روانی شدید فعلی باشد.

علائم افسردگی بعد از زایمان 3 تا 10 روز بعد از زایمان پیدا می شود پس از شروع علائم ، ظرف 5 روز علائم بسیار شدید می شوند . بیقراری ، گریه ، خستگی و تحریک پذیری و فقدان قدرت تمرکز فکر، اختلال در خوابیدن ، بی اشتهایی و عدم توانائی در انجام کارهای نوزاد و روزانه از علائم این بیماری هستند .افسردگی بعد از زایمان ممکن است در هر زمانی و در طی 6 ماه اول بعد از زایمان ایجاد شود . مادری که دچار افسردگی بعد از زایمان شده است ، شدیدا” باید حمایت روحی شود ، این کار از طریق همسر، دوستان ، کارفرما و بستگان او قابل انجام است . مادر را هیچ گاه نباید تنها گذاشت و باید تا حدی که امکان دارد استراحت کند .

افسردگی

چنانچه افسردگی خیلی خفیف باشد نیازی به درمان دارویی ندارد و انجام اقدامات حمایتی کافی می باشد و این حالت خود بخود بهبودی می یابد .اگر علائم افسردگی متوسط یا زیاد باشد و مادر نتواند کار روزانه خود را انجام دهد، علاوه بر اقدامات حمایتی ، مراجعه به پزشک و درمان دارویی و روان درمانی ، لازم است .

چگونه می توانم بفهمم که دچار افسردگی پس از زایمان شده ام؟

پزشک شما بهتر از هر فرد دیگر تشخیص خواهد داد که شما دچار این اختلال شده اید یا خیر. خودتان نیز ممکن است متوجه علائمی بشوید که عبارتند از:

بی خوابی

تمایل به گریه یا اندوه شدید که تمام روز ادامه داشته باشد

کاهش علاقه نسبت به انجام بسیاری از فعالیت ها

اشکال در تمرکز حواس

تغییر اشتها

اضطراب

اختلالات خلق و تحریک پذیری

احساس گناه شدید

حملات پانیک (علائم آن عبارتند از افزایش تعداد ضربانات قلب، سرگیجه، منگی، احساس وقوع یک اتفاق ناگوار)

افکار خودکشی

مهم است که تفاوت بین تغییرات طبیعی احساسات بدنبال تولد نوزاد را با حالاتی که نیاز به درمان و حمایت های بعدی دارد، بدانید. این تنها احساس شما نیست که نشان می دهد اشکالی وجود دارد بلکه شدت و تعداد دفعات آن احساس و مدتی که طول می کشد بسیار حائز اهمیت است. به عبارت دیگر بسیاری از مادران جدید در طول ماه های اول پس از تولد نوزاد احساس اندوه و اضطراب دارند. ولی اگر شما تمام روز در حال گریه کردن هستید و این حالت چند روز متوالی طول می کشد و نیز دچار حملات پانیک می شوید، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

 

مادرانی که زایمان سخت و طولانی داشته اند بیشتر دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند و چنانچه استرسی از طرف همسر نیز در این زمان اضافه شود امکان دارد که افسردگی بعد از زایمان شروع شده و یا بدتر شود .

اگر افسردگی شدید باشد یا بیماری شدید روانی ایجاد شده باشد ، بیمار باید در بیمارستان بستری و درمان شود . معمولاً نوزاد نیز باید همراه مادر بستری شود و تماس مادر با او قطع نشود .

در صـورتیـکه قبلاً دچار افسـردگی پس از زایمان شده اید، چگونه می توانید از وقوع مجدد آن پیشگیری کنید؟

آیا قبلاً دچار افسردگی پس از زایمان شده اید؟ در این صورت شانس ابتلا شما در هر بار بارداری 50–50 است بنابراین بهتر است خود را برای این احتمـال آماده سـازید. آمادگی به شما قدرت می بخشد وضعیت را بهتر کنترل کنید و احتمال عود را نیز کاهش داده در صورت بروز علائم، از شدت آنها می کاهد.

شما می توانید در دوران بارداری اقدامات مهمی انجام دهید تا احتمال بروز این بیماری را با شدت قبل کاهش دهید:

 

با تمام پزشکان و دست اندکارانی که در دفعه قبل به شما کمک کردند تماس بگیرید. این افراد ممکن است شامل پزشک شخصی شما، درمانگر شما و یا روانپزشک شما باشند. موضوع را با آنها در میان بگذارید و راه حلی را برگزینید که مورد موافقت همه باشد.

 با همسر خود در رابطه با مشکل خود صحبت کنید. آنچه را که دفعه قبل باعث کمک به شما شده است و نیز آنچه را که به شما کمک نکرده است با او در میان بگذارید. یک برنامه حمایتی ایجاد کنید. چه کسی باید به شما کمک کند؟ مادر؟ مادر شوهر؟، پرستار بچه؟  سایر دوستان یا اعضای خانواده؟

از بروز هر گونه خستگی یا استرس بپرهیزید. استراحت کافی، غذای مناسب و ورزش را فراموش نکنید.

برای فعالیت های خود محدودیتی قائل شوید. از کار بیش از حد بپرهیزید، چه در دوران بارداری و چه پس از زایمان. فعالیت بیش از حد شما را خسته می کند و احتمال بروز افسردگی را افزایش میدهد.

 

ماهنامه کودک

نی نی سایت

فراوری و تنظیم: کهتری

 

گفتگوی حجت الاسلام والمسلمین دهنوی پیرامون وضعیت ویژه خانمها در دوران بارداری و بعد از زایمان را در بانک صوتتبیان بشنوید.

 تاريخ : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۸٩ | ٢:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : Faezeh | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.